Loading

Zabytki

Zabytki Zgierza

Zgierskie zabytki w większości powstały z wielu starych zakładów włókienniczych z których słynął Zgierz. Praktycznie każdy stary budynek ma historię z ich czasów.

Miasto Tkaczy

Miasto Tkaczy to historyczna dzielnica Zgierza, która powstała w latach 1821 – 1830. Na terenie zachowało się około 30 domów tkaczy. Zostały wybudowane dla sukienników przybyłych do Zgierza z zamiarem utworzenia przemysłowego miasta Królestwa Warszawskiego. Na terenie funkcjonują: Park Kulturowy Miasto Tkaczy, Muzeum Miasta Zgierza, Centrum Konserwacji Drewna, Świetlica środowiskowa “Przystań", Cafe&Bistro u “Tkaczy" oraz Hostel FOLKier.

Łaźnia Miejska

Łaźnia Miejska to jeden z najcenniejszych zabytków w naszym mieście. Inwestycję zrealizowano w zaledwie dwa lata, budynek zaprojektował architekt Leszek Dezydery Horodecki, znany z wielu budowli w Kijowie. Najbardziej oryginalnym dziś rozwiązaniem są oddzielne kabiny dla każdego, gdzie w spokoju można się przebrać i wysuszyć po kąpieli. Podkreślić warto, że do dziś Łaźnia nie ma problemów z utrzymaniem odpowiednich warunków higienicznych, w połowie lat ’90 XXw. uznano ten obiekt za najlepiej utrzymaną pływalnię w województwie.

Stare Fabryki

Zgierz słynie ze starych fabryk włókienniczych, znajdują się tam takie fabryki jak: Fabryka włókiennicza Wilhelma Fryderyka Zacherta, która działała prawie 200 lat, Fabryka sukiennicza, której część w 1828 roku zniszczył pożar, Fabryka przędzy wełnianej i bawełnianej, którą Wilhelm Fryderyk Zachert osobiście zarządzał, Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Bawełnianej Lorentz i Krusche, w której Zachertowie mieli spore udziały oraz Zgierskie Zakłady Przemysłu Odzieżowego ,,ZETA", która w 1948 roku została upaństwowiona.

Kościoły

Obecnie w Zgierzu znajdują się na kościoły katolickie i protestanckie.Najpopularniejszym kościołem jest kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który wybudowany został w latach 1910-1924 w stylu neogotyckim. W 2013 roku kościół kościół generalny remont wieży. Jest na zbudowany z kamienia, posiada wieżę o 60m, 5 ołtarz y oraz organy. Poświęcony został 13 lipca 1930 roku.

Plac Stu Straconych

Plac Stu Straconych jest miejscem publicznej egzekucji stu Polaków w dniu 20 marca 1942 roku, w odwecie za zastrzelenie dwóch funkcjonariuszy policji niemieckiej przez sierżanta WP Józefa Mierzyńskiego. W 1969 roku odsłonięto w tym miejscu nowy pomnik upamiętniający ofiary mordu – pierwszy drewniany pomnik postawiono tu w 1945r.

Cmentarz Żydowski

Cmentarz został założony w 1826 roku, a rozbudowany w 1885 roku. W latach 1940-1941 został zdewastowany przez Niemców: macewy zostały wykorzystane jako materiał do utwardzenia dróg, drzewa powyrywane z korzeniami, a cały teren został zaorany. Nie zachowały się na nim żadne nagrobki. W 1992 roku cmentarz został uporządkowany i ogrodzony. W obrębie ogrodzonego terenu umieszczona została tablica w językach polskim i hebrajskim, która poświęcona była Pamięci Żydów Zgierza pochowanych na tym cmentarzu od czasu jego powstania na początku XIX wieku aż do ich zagłady w czasie II wojny światowej.